Latest Release:
6/4/2014
Version: 1.2
Price: Free
(release notes)

 

Attributes

Bicycles are permitted Accessible by public transit Hiking required

Pardaugavas muizas 

  • Average Rating: 4.5 stars
  • Created by: KarinciX & Epitets
  • Submitted by: Basic Member Epitets
  • Start at:  N 56° 55.564 E 024° 05.378
  • Location: Latvia
  • Play Time: 2 to 3 hours
  • Date Added: 5/10/2014 3:04 AM
  • Last Updated: 6/4/2014 12:38 AM
  • Downloads: 680
  • Completions: 47

Time seems to be unstoppable. You can’t see it, can’t feel it, but you can see it’s work. Today Riga looks quite different compared to Riga fifty years ago, and of course to Riga, what it will look after fifty years. We all have memories of how things looked like in the past, but in no way our memories can reach several hundred year ancient past. The only thing reminding about those times is a variety of historical evidence left behind, which often slip past our eyes in the daily rush.

About This Cartridge

You can play this cartridge in two languages - English & Latvian. 

Starting Location

The first stage is Anniņmuižas manor. 

Recent Cartridge Logs:

Groundspeak Premium Member Kaspars played it on 9/23/2017

Rating: 5 stars

Jaukā ģimeņu kompānijā (ar Sandinieks), baudot brīnišķīgo atvasaras dienu maršruts izbraukts ar velo. Bija interesanti un izzinoši.

[permalink]

Groundspeak Premium Member skru played it on 5/3/2017

Rating: 4 stars

Viss veiksmīgi paveikts 3 stundu laikā, braukājot ar automašīnu. Pie muižām piekļuve vienkārša, nekādi sarežģījumi nebija. Nebiju nekad ievērojis, ka tādās vietās ir bijušas muižas. Pie pēdējā posma tuvākās mājas iemītniece iznāca ārā apjautāties vai mēs kaut ko meklējam, bet atbildējām, ka vienkārši atbraucām apskatīties muižu. :) Paldies par šo izzinošo maršrutu.

[permalink]

Groundspeak Regular Member StrelnieksA played it on 12/2/2016

Rating: 5 stars

Lai viss pīrāgs nebūtu apēsts vienā piegājienā, dienu pa dienai tuvojos finālam, izbraucot dažādas Pārdaugavas muižu vietas: dažas zināmas, dažas man bija neatpazīstamas, vienā vietā pat nācās izmantot binokli, tur, kur nemaz nebūtu iedomājies to pielietot. Un, protams, var piekrist, ka atkārtošana ir zināšanu māte, bet ... :) Šodien aizčāpoju pēc paša slēpņa, un gala vietas tuvumā divu metru atstatumā no manis savās gaitās aizšāvās kāds liels, liels garausis. Pašu konteineru gan vajadzēja atlipināt no sasalušā sniega. Paldies par parādītajām vietām!

[permalink]

Groundspeak Premium Member Nebaraska played it on 6/17/2016

Rating: 4 stars

Spītējot vētrai devāmies pakaļ šim, jau sen noskatītajam slēpnim. Ļoti žēl, ka aizmirsām mājās binokli, jo vienā no punktiem tas tiešām būtu noderējis. Bet izgājām no situācijas izmantojot labu fotokameru :)
Citā punktā mums paveicās, ka apkopēja vēlu beidza savu darbu un ielaida mūs teritorijā, lai gan sākumā domājām, ka durvis aizslēgtas, tā tomēr nebija :)
Gala vietā ātri noorientējāmies un priecīgi pierakstījāmies.
Paldies autoram. Atrasts kopā ar Guna356, sigma66, kapteinis

[permalink]

Groundspeak Premium Member jukis&prusak played it on 1/24/2015

Rating: 5 stars

#7291, 24-01-2015 at 16:29,
We begun this journey last weekend but unfortunately we were forced to drop it because in the dark we were unable to see the writing in the distance. Today in the daytime we returned to find out that missing value and once we did we decided that we should continue this journey in the daytime.
We really enjoyed the journey that gave us the opportunity to visit all these beautiful mansions right here in Riga - most of them we already knew and have visited before, but some we did not know about.
We really liked how the Wherigo cartridge was built:
- first of all it is very pleasing to the eye;
- everything works as it should, no glithes;
- those tests really make you to pay attention to the objects and historical facts about all the visited stages;
- the punishment for the wrong answer in form of 1 minute long wait gives you time to actually try to figure out the right answer instead on random guessing.
Thank you very much for this great Wherigo cache!
Favourite Point - well deserved.

P.S. The cache was frozen solid and we were unable to get it out, so we made a photolog (if necessary we can send it to the CO), hope that's OK.

[permalink]

View All Logs | Write Log