500 wherigo kesi v CR - Vysoka u Pribrame

Groundspeak Premium Member dubex played 500 wherigo kesi v CR - Vysoka u Pribrame


17:55
# 8297

Navštíveno společně s pejskem během dnešní odpolední procházky v okolí Vysoké. Bez výměny a dík za pěknou procházku a ještě k tomu s keší.

A jaké bylo počasí? Úplně se zkazilo a a stále se drží jaro. Ráno to sice vypadalo, že by se mohlo udělat hezky a že by mohlo také pršet, ale nestalo se tak. Kytky smrdí, ptáci řvou a pro samou havěť není kam šlápnout. Vlivem rozzářeného slunce se také oteplilo, i když o něco méně než včera. Teploměr ukazoval plus patnánáct stupňů Celsia.

Já mám rád něco úplně jiného. Když přijdou pořádné velké a tmavé mraky, které jsou plné sladké vody, a začne z nich pršet. Ovšem ne ledajaký déšť. Žádná průtrž mračen, ale ani žádné nesmělé pokapávání. Nejlépe takový vytrvalý a hustý deštíček, kterému se říká zahradnický. A když je k tomu i pořádná mlha, tu mám taky rád, je to nejlepší. Když je moje oblíbené počasí, vždycky říkám: „Konečně se udělalo hezky!“ A všichni kolem mě si ťukají na čelo. A pospíchají, aby byli co nejdříve schovaní doma nebo v restauraci nebo v práci nebo kdekoliv pod střechou. Teplé slunečné počasí odbýváme prostě: „Je tam pěkně“ případně „Je hezky“. Ovšem je velmi zajímavé, kolika způsoby se dá v češtině vyjádřit moje oblíbené počasí: „Padají trakaře“, „Čerti se žení“, „Mrzne až praští“, „Zima jak v ruském filmu“, „Psa by nevyhnal“.
Venku, nejlépe v přírodě, je hezky v každém ročním období a za každého počasí. A když prší, je to lepší, to je tam málo lidí. Proto každou volnou chvilku s pejskem někam vyrazíme. Nejraději hledat poklady a objevovat další známá i neznámá místa v české kotlině a moravských úvalech.
A který svátek mám nejraději? Hádejte! 8. června - Svatého Medarda. A proč? Protože se od nepaměti říká: "Medardova kápě čtyřicet dní kape."
Ovšem ani další svátky nejsou k zahození. 27. června "Prší-li na Ladislava, déšť po sedm neděl trvá", 29. června "O Petru-li prší, po třicet dní déšť se vrší" nebo "Prší-li na svatého Petra a Pavla, bude mnoho myší, urodí se hodně hub", 2. července "Déšť na Navštívení Panny Marie potrvá do Zuzany", 18. srpna "Přinese-li déšť svatá Helena, bývá otava dlouho zelená", 23. srpna "Má-li Filip hromy v průvodu, značí to brzký déšť a úrodu", 1. září "Na den Jiljí hromy a blesky – čtyři týdny mokré stezky" a "Na svatého Jiljí jasno, je suchá jeseň. Když prší, čtyřicet dnů střecha nevyschne" nebo 10. září (dříve svatý Mikuláš Tolentinský) "Neprší-li o Mikuláši, bude suchý podzim".